Grandpa Z’s Weekly Puzzle –

Contest period – May 26 through May 29

Level of Difficulty: 8.5678 of 10

Prices

If the prices at your supermarket look like this:

  • Steak costs $4.00 per pound
  • An egg costs $2.50
  • A banana costs $4.50
  • Lettuce costs $5.50

How much would one cucumber cost?


 

 

To enter the weekly puzzle contest, fill out the puzzle form below

(all lines must contain text), then click the Send button:


 

Your Name (required)

Your City & State (required)

Your Email (required)

Your Answer (required)

captcha
Type the above characters in the box below!



Answer:

Cucumber cost is $6.50

Consonants are worth $1.00 each.  Vowels are worth 50 cents each.

Consonants in Cucumber: C+C+M+B+R = $5 – Vowels in Cucumber: U+U+E = $1.50

————————————————————————————————————————-



The correct answer may be viewed here on Saturday & Sunday!

This Week’s Puzzle Results: Attempts: 2; Correct: 1;

Persons with the correct answer for this week’s puzzle

Who got it right??

 

1.) Tim B. in Waterford, Pennsylvania

2.)

3.)

4.)

5.)





The Best Record Ever:

Mind Boggler 2 –

31 on February 9, 2007

The Worst Record: Zero (0)

August 11, 2014 – Triad based on tonic of G Major